Τάσος Κατσιαμπής

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Τάσος Κατσιαμπής - Σελίδα 2 Empty Απ: Τάσος Κατσιαμπής

Δημοσίευση από ΜΠΛΕ ΠΑΡΑΝΟΙΑ Την / Το 6/1/2012, 18:20

''Ο ΠΣΑΠ βραβεύει τον Κατσαμπή
Η προσφορά του Τάσου Κατσαμπή είναι μεγάλη όχι μόνο για τον Ηρακλή αλλά και για το
ελληνικό ποδόσφαιρο. Έτσι ο ΠΣΑΠ αποφάσισε να τον τιμήσει μαζί με δυο άλλους πρώην «κυανόλευκους» τον Φάνη Κατεργιαννάκη και τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο που
σταμάτησαν την ενεργό δράση.
Πρόκειεται για την ετήσια εκδήλωση του ΠΣΠΑΠ που θα την Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2012
και ώρα 19:00 στο ξενοδοχείο "DIVANI CARAVEL" (Βασ. Αλεξάνδρου 2, Αθήνα).'' πηγή:iraklis1908.gr
ΜΠΛΕ ΠΑΡΑΝΟΙΑ
ΜΠΛΕ ΠΑΡΑΝΟΙΑ

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2012
Τόπος : ΟΠΟΥ ΠΑΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΘΑ 'ΜΑΙ...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από teo Την / Το 6/1/2012, 20:11

μπραβο καλα κανει ο ΠΣΑΠ και βραβευει τους βετερανους παιχτες.
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 10233
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Δημοσίευση από garba Την / Το 26/5/2012, 14:35

Κατσαμπής: "Έκαναν μαγαζιά από τον Ηρακλή"

Συνέντευξη στην ιστοσελίδα sport2310.gr παραχώρησε ο Τάσος Κατσαμπής, εκφράζοντας την άποψη του για διάφορα θέματα που απασχολούν το ποδοσφαιρικό τμήμα του Ηρακλή. Ο πρώην αρχηγός των "κυανολεύκων" αναφέρθηκε επίσης, στις διοίκησεις της ΠΑΕ, στην συνεργασία που προέκυψε με την ΑΕ Ποντίων, στις πτυχές της ζωής του, αλλά και για το μέλλον του στο ποδόσφαιρο.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Τάσος Κατσαμπής:

Πως περνάει σήμερα το χρόνο του ο Τάσος Κατσαμπής;

«Αφιερώνω χρόνο στην οικογένεια μου. Ειδικά στην κόρη μου. Της έχω μεγάλη αδυναμία. Ψάχνω όμως να βρω και τα πατήματα μου. Τώρα που τελείωσα από το ποδόσφαιρο είναι δύσκολα. Είχα συνηθίσει διαφορετικά. Πήρα ήδη δίπλωμα προπονητή και θα συνεχίσω για το δεύτερο πτυχίο. Δεν έχω πάρει όμως ακόμη την οριστική μου απόφαση. Δεν ξέρω αν αξίζει σήμερα να ασχοληθείς με το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ποτέ όμως μη λες ποτέ…»

Δηλαδή;

«Θα προτιμούσα να αναλάβω γενικός αρχηγός σε μια ομάδα. Γνωρίζω την ατμόσφαιρα στα αποδυτήρια. Μπορώ να διαχειριστώ καταστάσεις και τους ποδοσφαιριστές. Υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν τι σχήμα έχει η μπάλα και γίνονται προπονητές…»

Θα θέλατε να αναλάβετε προπονητής στον Ηρακλή;

«Θέλω να βοηθήσω τον Ηρακλή. Όχι όμως σαν προπονητής. Πρέπει πρώτα να αποκτήσω εμπειρίες. Σαν γενικός αρχηγός όμως θα μπορούσα να αναλάβω από αύριο. Ο Ηρακλής πρέπει να… καθαρίσει και να ξεκινήσει από το μηδέν! Είναι ο μόνος τρόπος να βγει από το αδιέξοδο. Στα αποδυτήρια θα μπορούσα να προσφέρω πολύτιμες υπηρεσίες»

Ποιος προπονητής σημάδεψε την καριέρα σας;

«Από τον καθένα πήρα από κάτι. Την πειθαρχία και την οργάνωση από τον Μπάγεβιτς. Το κοουτσάρισμα από τον Αναστασιάδη που με πήγε στον μπαουργκ και με καθιέρωσε σαν στόπερ. Ο Γιοβάνοβιτς είναι καλός προπονητής. Τον κυνήγησαν στον Ηρακλή αλλά έκανε θαύματα στον ΑΠΟΕΛ. Με βοήθησε ο συγχωρεμένος ο Κυράστας, όπως καλός ήταν και ο Πεντράθα που είχε βγάλει τον Ινιέστα και τον Τσάβι. Θα μπορούσε να κάνει κάτι αντίστοιχο και στον Ηρακλή αλλά δεν του έδωσαν τον χρόνο…»

Γιατί ο Γιοβάνοβιτς δεν τα κατάφερε στον Ηρακλή και αποθεώνεται σήμερα στον ΑΠΟΕΛ;

«Ανέλαβε σε μια δύσκολη στιγμή. Είχε τη δύναμη να σώσει την ομάδα. Ο κόσμος του Ηρακλή ήθελε όμως να τον διώξει. Σήμερα το μετανιώνει. Πήγε στην Κύπρο, βρήκε εγκαταστάσεις και άριστη επικοινωνία. Κάτι που δεν είχε στον Ηρακλή. Εδώ η κακή πορεία του Ηρακλή τα τελευταία χρόνια οφείλεται στις κακές διοικήσεις. Ο Γιοβάνοβιτς δικαιώθηκε στην Κύπρο».

Συμφωνείτε με τη συνένωση του Ηρακλή με την ΑΕ Ποντίων;

«Διαφωνώ! Από τη στιγμή που υποβιβάστηκε έπρεπε να ξεκινήσει από το μηδέν σαν Ηρακλής. Έζησα μοναδικές στιγμές στο Καυταντζόγλειο, καλές και κακές και δεν μπορώ να δεχθώ την συνένωση με μια άλλη ομάδα. Δεν υποτιμώ την ΑΕ Ποντίων αλλά ο Ηρακλής είναι η ομάδα του Χατζηπαναγή και των άλλων μεγάλων άσων. Ο κόσμος μπορεί να χαίρεται προς στιγμή… Αν παίρναμε μια ομάδα από την Δ΄ εθνική τώρα θα την είχαμε στην Γ΄ κατηγορία. Όταν είσαι Ηρακλής, είσαι Ηρακλής. Τέλος!»

Γιατί έπεσε ο Ηρακλής;

«Φταίνε οι διοικήσεις. Ειδικά η τελευταία με τον Τάκη. Είμαι πληγωμένος από όλους αυτούς. Κορόιδεψαν εμένα, τους παίκτες, τον κόσμο. Ποδοσφαιριστές και προμηθευτές έχουν χάσει χιλιάδες ευρώ. Ο Τάκης έλεγε ότι ο φάκελος είναι γεμάτος αλλά ήταν άδειος. Δεν ξέρω τι κέρδη μπορεί να έχει. Απορώ γιατί δεν τον έχουν κυνηγήσει ακόμα, γιατί δεν τον έχουν μηνύσει. Είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό. Γιατί;»

Χάσατε λεφτά από τον Ηρακλή, μέσα από αυτή την ιστορία;

«Έχασα πολλά λεφτά, αλλά δεν κυνήγησα τον Ηρακλή. Έβαζα μπροστά την ομάδα. Την αμοιβή μου την μετέφερα πάντα για την επόμενη χρονιά. Έχασα την αμοιβή από δύο συμβόλαια μου. Στον Ηρακλή αντίθετα όλοι κοιτούσαν πώς θα βάλουν λεφτά στην τσέπη τους»

Υπάρχει λύση σήμερα για τον Ηρακλή;

«Να βρεθούν επτά –οκτώ άνθρωποι να βάλουν λίγα λεφτά να δώσουν βάση στις ακαδημίες και να δημιουργήσουν μια νέα ομαδα. Χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Προσέξτε τι γινόταν μέχρι τώρα. Έφερναν παίκτες όπως ο Σινιόρι, ο Νταλαμπόνα, ο Κουχάρσκι, ο Μπόσνιακ που έπαιρναν τα εκατομμύρια και τα ελληνόπουλα έβγαζαν το φίδι από την τρύπα. Οι προσφυγές ερχόταν η μία μετά την άλλη και ο Ηρακλής δεν μπορούσε να πάρει άδεια συμμετοχής στο πρωτάθλημα»

Λέτε, για νέα παιδιά. Τι άποψη έχετε για τον Βέλλιο και τον Κατσικά;

«Τον Απόστολο τον θεωρώ παιδί μου. Εγώ τον παρότρυνα να φύγει στο εξωτερικό , να μην πάει στον Ολυμπιακό, για να ευχαριστηθεί το ποδόσφαιρο. Τον είδα και είναι αγνώριστος. Έφυγαν δέκα τσουβάλια από πάνω του. Τον γυμνάζουν από τις οκτώ το πρωί μέχρι τις τρεις το μεσημέρι. Πήρε οκτώ κιλά και ένα-δύο πόντους ύψος. Τον ψήφισαν ως τον καλύτερο νέο παίκτη. Είναι Ηρακλής! Όπως και ο Γιάννης Παπαδόπουλος και ο Κώστας Γιαννούλης. Ο Κατσικάς θεωρώ ότι είναι πολύ καλός παίκτης. Είχε έναν τραυματισμό. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έτοιμος. Ήταν καλή κίνηση να πάει στον μπαοργκ από τη στιγμή που δεν είχε μέλλον στον Ηρακλή. Αν εξαιρέσω εκεί τον Κοντρέρας, αν του δώσεις λίγη εμπιστοσύνη, είναι καλύτερος από αυτούς που υπάρχουν εκεί…»

Πώς σας φάνηκαν οι επιλογές του Σάντος για την εθνική ομάδα;

«Διαφωνώ με πολλές από τις επιλογές του. Η περίπτωση του Διονύση Χιώτη είναι χαρακτηριστική. Αν και πήγε με τον ΑΠΟΕΛ μέχρι τους οκτώ του Τσάμπιονς λίγκ δεν τον πήρε ούτε καν στην αποστολή. Συμφωνώ με τον Διονύση, στο ελληνικό ποδόσφαιρο δεν υπάρχει αξιοκρατία αλλά δημόσιες σχέσεις!»

Τι λέτε για τη βία; Υπάρχει λύση;

«Εύκολα. Φυλακή χωρίς αναστολή! Ο πρώτος θα μπει μέσα, το ίδιο και ο δεύτερος. Τρίτος δεν θα υπάρξει… Ας δούμε τι έκανε η Θάτσερ στην Αγγλία»

Ποια είναι η ομάδα της καρδιάς σου;

«Καμία δεν ξεχωρίζω. Όλες τις αγαπάω το ίδιο! Με τον μπαορκ Κ και τον Πανιώνιο κατέκτησα το κύπελλο. Στον Ηρακλή όμως έζησα εννέα χρόνια. Τον έχω μέσα στην καρδιά μου».

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
garba
garba

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από teo Την / Το 26/5/2012, 15:16

μπραβο σου τασοψυχαραγιαπανταΗΡΑΚΛΑΡΑ. παρε το διπλωμα σου και κανε πρακτικη σε αλλες ομαδες.

εχουμε προπονητη, σκαουτερ, τεχνικο διευθυντη, απ ολα εχουμε.
δωσαμε δωσαμε.
πρακτικη αλλου και πιστευω οτι θα εμφανιστεις ξανα οταν ανεβουμε στην Β.

αυτο δεν το καταλαβα καλα <Ο κόσμος μπορεί να χαίρεται προς στιγμή>
μηπως να χαιρομαστε με την Δ?
και πως θα ανεβαινε η ομαδα απο τη Δ με προσευχες? 4 αγωνες αν θυμασαι -και αν ησουν κατσαμπη- και μονο χ παιρναμε ή το ξεχασες? μηπως βοηθουσες καπου ενεργα την ομαδα και δεν σε καταλαβαμε?

ή με το αν βαρεσει λουκετο ο ΓΣ και εχουμε ομαδα στη Δ μαμιεται και αυτη?
μηπως να παμε στα βηματα του μακεδονικου?
τεσπα τι να λεμε τωρα....
ξερω οτι θα εμφανιστεις στο μελλον.

δεν μας ειπες πως βοηθησες τον εσυ ΗΡΑΚΛΗ στη Δ σαν πρωιν παιχτης της μιας και ειναι ομαδα της καρδιας σου.

οσο για το κλιμα στα αποδυτηρια...
εχω ακουσει εχω ακουσει....
δωσαμε δωσαμε....
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 10233
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης