2 απαντήσεις

2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 19.00 Empty 2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 19.00

Δημοσίευση από garba 22/10/2011, 23:35

Υγιεινός περίπατος με το μυαλό στην Σόφια

Σε μία δυνατή προπόνηση ενόψει του αγώνα της Τρίτης στη Σόφια με την ΤΣΣΚΑ, εξελίχθηκε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (25-20, 25-18, 25-20), με τον Σωτήρη Δρίκο να ξεκουράζει τον Αντρέι Κράβαρικ και να χρησιμοποιεί για μεγάλο διάστημα αναπληρωματικούς.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Ηρακλής μπήκε δυνατά, έχοντας την υπεροχή του σκορ. Με τον Τάνικ να τελειώνει εντυπωσιακά αρκετές φάσεις για την ομάδα του, ο Ηρακλής δεν έχασε καθόλου το υπέρ του προβάδισμα. Η καλή άμυνα από πλευράς γηπεδούχων και τα αποτελεσματικά τελειώματα, έφεραν την ομάδα του Σωτήρη Δρίκου μπροστά με 25-20, κερδίζοντας το πρώτο σετ.

Η εξέλιξη: 4-0, 8-4, 12-9, 16-14, 20-18, 25-20

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλων βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα, με τον Ηρακλή όμως να μην χάνει το υπέρ του προβάδισμα. Με τον Τάνικ να εξακολουθεί να δίνει πόντους στους γηπεδούχους, τον Προύσαλη να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι, ο Ηρακλής συνέχισε να προηγείται, με την ομάδα της Καλαμαριάς να δείχνει αδύνατη να αντιδράσει. Έτσι οι κυανόλευκοι με εύστοχα τελειώματα ξέφυγαν εύκολα με πέντε πόντους (20-15). Με δύο συνεχόμενα μπλόκ του Τάνικ, ο Ηρακλής βρέθηκε μπροστά με 24-18, ενώ στην συνέχεια ένα νέο μπλοκ από Σμαραγδή έδωσε και το δεύτερο σετ στους γηπεδούχους.

Η εξέλιξη: 4-2, 8-6, 12-9, 16-13, 20-15, 25-18

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 0-1, κάτι όμως που σύντομα άλλαξε, με την είσοδο του Μεντένις στο παρκέ. Δεδομένου του αγώνα της Τρίτης, ο Δρίκος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Κολτσιάκη και Πελεκούδα που άφησαν καλές εντυπώσεις. Οι κυανόλευκοι πήραν από νωρίς διαφορά ασφαλείας και η συνέχεια ήταν μία τυπική διαδικασία.

Η εξέλιξη: 4-2, 8-6, 12-10, 16-11, 20-14, 25-20

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]