FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Aναλυση 1ου γυρου

+3
Bezyr
teo
natsinas75
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από natsinas75 21/12/2015, 10:31

Νομιζω αξιζει να κανουμε μια προσπαθεια για ψυχραιμη αναλυση του πρωτου γυρου. Ξεκιναω εγω, αν και οπως ξερετε ειμαι στο εξωτερικο και εχω καταφερει να δω μονο 6, 7 παιχνιδια της ομαδας

Βαθμολογικη συγκομιδη: Βρισκομαστε στη μεση της βαθμολογιας, με ενα γκρουπ 8 ομαδων. 7 βαθμους πανω απ τον υποβιβασμο και μολις 3 απ τα πλει οφ. Βαζουμε κατι λιγοτερο απο ενα γκολ σε καθε παιχνιδι και τρωμε κατι περισσοτερο απο ενα. Βασει της εικονας της ομαδας και βασει των επιδοσεων, μαλλον δικαιη η καταταξη μας μεχρι τωρα.

Θετικα: -Μετα την σφαλιαρα απ την αεκ, η αμυνα φαινεται να βρισκει τα περσινα της πατηματα. Νομιζω μπορει να μας δωσει βαθμους στο δευτερο γυρο.
           -Βαζω στα θετικα οτι ουσιαστικα με ομαδα βου εθνικης + τον Βελλιο ειμαστε μολις τρεις βαθμους απ τα πλει οφ. Αυτο σημαινει οτι κορμος υπαρχει.

Αρνητικα:-Ειναι απιστευτο αυτο που εγινε φετος με τις μεταγραφες. Εκτος απ το Βελλιο που ηρθε στο τελος, δεν μας βγηκε καμια
             -Μεγαλη ασταθεια στις εμφανισεις. Εκει που η ομαδα δειχνει να σηκωνει κεφαλι, ξαναπεφτει..

Δευτερος γυρος: Με τα σημερινα δεδομενα, η ομαδα δυσκολα θα τερματισει πανω απ τις μεσαιες θεσεις. Για μενα, το παιχνιδι με τον πανθρακικο ειναι καθοριστικη ενδειξη, οχι τοσο εξαιτιας του αποτελεσματος, οσο της εμφανισης. Ομαδα που δεν μπορει να δημιουργησει παιχνιδι, δυσκολα ξεφευγει απ τη μετριοτητα.

Εχω δει οτι ολοι σας εναποθετετε πολλες ελπιδες στις 3 με 4 μεταγραφες που θεωρητικα θα γινουν. Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος, αλλα μακαρι να εχετε δικιο και η ομαδα να χτυπησει πλει οφ..

Καλες γιορτες σε ολους

_________________
Ηρακλης και στην Καταλονία
natsinas75
natsinas75

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από teo 21/12/2015, 10:49

Όντως απο τις μεταγραφές μας βγήκε ένας βελλιος και στα θετικά οτι ο μπουλουτ παιζει δεξιά. Οχι οτι έχει την θέση απλα παιζει λιγο, δεν έκανε πουτανα την ομαδα κτλ.

Ή ομαδα χρειάζεται παραπανω απο 3-4 παιχτες για να αλλάξει τοσο πολύ επίπεδο. Αλλά σε μεταγραφές Ιανουαρίου νομιζω πολλές μεταγραφές θα έκαναν παραπανω κακό παρα καλο.
Ηδη με αριστερό δεξι εξτρέμ και δεκαρι που λένε οτι θα πάρουν αλλάζει και παλι πολύ ή ομαδα.
Αν δεν γκελαραμε με τα κωλοχωρια σαν κλασσικός Ηρακλής θα ειμασταν σίγουροι για 5 άδα πιο σίγουροι απο τωρα τουλάχιστον. 
Εγω θελω τους 3 παιχτες πρώτης επιλογής του κόουτς για χτυπήσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. 

Αστάθεια ειχαμε και λογο παιχτών,.απειρίας κτλ ειχαμε και λόγο του κόουτς που παρα ανακατεύει την τράπουλα κάποιες φορες.
Στον δεύτερο γύρο πιστεύω οτι θα ειμαστε πολύ καλύτεροι από τον πρώτο αν μας βγουν οι μεταγραφές..
Αυτά γενικά.

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12754
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από Bezyr 21/12/2015, 13:09

Θαυμασιο τοπικ, μπρβ στον Νατς.
Στην αρχη της σαιζον πιστευα σε πολυ καλυτερη μπαλα.Οχι πορεια, μπαλα.
Γιατι: η ομαδα ειχε βασικο κορμο, οι παικτες διψουσαν για διακριση, ειχαν μαθει ο ενας τον αλλο, ειχαμε αποκτησει στυλ παιχνιδιου,ειχαμε καλα αποδυτηρια, και ο προπονητης ειχε ξεκαθαρη αποψη για το πού και πώς θελουμε να παμε.
Συν αυτοις, υπηρχε διοικητικη και οικονομικη σταθεροτητα, υπηρχε σχεδιο για την ομαδα και ο προεδρος ψαχνοταν με τις χορηγιες,αρα ολα να κυλησουν ομαλα, οπως και σ αυτο το κομματι κυλανε.
Οι μεταγραφες που εγιναν δεν μπορουσαν να κριθουν τοτε γιατι εγιναν με βαση καποιο σκεπτικο, οποτε ολες εγιναν καλοδεχουμενες και ελπιδοφορες.
Τα πρωτα συννεφα φανηκαν οταν:
Διωξανε τον τεχν διευθυντη, δεν πηραν αλλον, και ενω μιλησαμε για 4-5 παικτες αλλα πρωτα βιολια, αρχισαμε τις ματζιριες, το ψαξιμο παικτων μονο απο Κυπρο, το χασιμο βασικων επιλογων μας.
Τα συνεφα γινανε χειροτερα οταν οι επιλογες φανηκε οτι μονο βαση σχεδιασμου δεν γινανε, με 3 φορ, με αμ χαφ στο παρακαλητο και οχι πρωτο βιολι, με δευτερο φυλακα χωρις να χρειαζεται, ψωρις εξτραιμ ενω ξερανε οτι ο Παυλος θα ειναι φανταρος, και χωρις εναλλακτικο δεκαρι αφου τον Τσιλιαν δεν τον βαζουν καν εκει και ο Ρομανο στα 35.
Ευτυχως, ηρθε ο Βελλιος, μαλλον απο σποντα.
Τα αποτελεσματα του πρωτου γυρου εγω τα κρινω απο μια αποψη υποφερτα, και απο αλλη ως μια ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.
Γιατι: Ολα τα ματς που χασαμε τα χασαμε δικαιοτατα.Τακτικη ο,τι ναναι σε πολλα παιχνιδια, συνεχεις εναλλαγες παικτων σε διαφορες θεσεις,αδικαιολογητοι πειραματισμοι.
Χαρακτηριστικα, ο Ζιαμπαρης δεν υπηρχε κανενας λογος να μην ειναι απο πιο νωρις βασικος, ο Καρασαλιδης να παρει θεση βασικου, ο Σταμου εκτος, ο Χουαν να μην ειναι ο βασικος απο την αρχη, να παιζουμε χωρις βασικο χαφ σε ολα χεδον τα χαμενα παιχνιδια, να χρησιμοποιειται ο μη παικτης Μπουλουτ, ο Κυριακιδης να εκτιθεται ενω δεν μπορουσε, ο Πασας να παιζει ακομη και 10αρι, ο Τσιλιαν στους ασβεστες ενω δεν μπορει εκει.
Εν ολιγοις, ειδαμε πραγματα που με εναν προπονητη ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ χρονια δεν τα περιμεναμε, τουλαχιστον εγω.
Αρα, οι νικες μας ηταν δικαιοτατες και μονο οταν παιξαμε σωστα και με γεματες τσεπες Wink , ενω οπου στο ελλειπες ροστερ, γινοταν πειραματα ή λειπαν και αλλοι βασικοι, ηρθε φυσιολογικα ηττα.
Τα πραγματα λοιπον πιστευω θα μπορουσαν να ειναι απειρως καλυτερα αν γινοταν απλα ορθολογικος σχεδιασμος της ομαδος απο επαγγελματιες, δεν ειματαν ματζιρηδες, δεν γινοταν οι πειραματσιμοι του Παπ,πιθανον αναγκαστικα λογω ελλειψης υλικου, και ισως, λεω ισως ειχαμε καλυτερα συμβολαια, υπο την εννοια οτι δεν μπορεις να ζητας διακρισεις στη σουπερ λιγκα με συμβολαια <100 χιλιαδων.Τουλαχιστον πληρωνονται, βασικο.
Και μιλησα για ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, γιατι μιλαμε για ομαδες απο πανω μας που η λεξη λιμα, ακουγεται απλα λιγη.Χειροτερο Παναθηναϊκο π.χ, εγω τουλαχιστον δεν θυμαμαι, ποια Τριπολη, και παει λεγοντας.
Ακομα και με αυτην την 11αδα, με καλυτερη τακτικη και διαχειριση πιστευω θα ειμασταν ψηλοτερα..
Θα μπορουσε ομως να ηταν και πολυ χειροτερα, αν δεν υπηρχε Βελλιος με ΑΤΟΜΙΚΑ γκολ.
Η ομαδα τωρα,χρειαζεται 2-3 παικτες απλα 11δατους για αξιοπρεπη εμφανιση δευτερου γυρου ΧΩΡΙΣ στοχους, και 4 τουλαχιστον ΣΟΒΑΡΟΥΣ, αν θελεις εισοδο πλαιη ωφ και τελικο.Συν, φυσικα,σωστη διαχειριση του υλικου απο τον προπονητη.
Γιατι για να πω την αληθεια ΑΛΛΑ περιμενα φετος απο τον Παπαδοπουλο και αλλα βλεπω, κοινως,απο τον προπονητη ΔΕΝ ειμαι ευχαριστημενος.Αν ηταν αρχη της σαιζον, και ηξερα τι θα ακολουθησει θα προτιμουσα αλλον, καλυτερο.Αλλα αφου ο προεδρος εχει την ιδια φιλοσοφια, και ειναι και ψιλοσπαγγος, καλυτερα αυτον απο καμμια μισοριξια τυπου Χ Νικολαου να τρεχουμε.Εννοειται οτι καθεται μεχρι τελους σαιζον, γιατι τιποτε δεν θα αλλαξει αν φυγει τωρα, μαλλον το αντιθετο και ας ερθει και ο Βεγκερ,, αλλα το καλοκαιρι θελω αλλον καλυτερο προπονητη,ακομη και αν παρουμε κυπελο, που λεει ο λογος.Αριστος περυσι, λιγος φετος.Αποψη μου.
Τον Παπαθανασακη τον περιμενω τωρα τον Γεναρη να τον δω τι πραγματικα θελει να κανει στον Ηρακλη.
Αυτα.
Bezyr
Bezyr

Αριθμός μηνυμάτων : 4960
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από bluedevil 21/12/2015, 13:43

Στην αρχή της σεζον, αν μου λεγαν οτι θα ειμαστε στο τέλος του 1ου γύρου όγδοοι εντος κυπέλλου κ μικρες πιθανοτητες για 5αδα, θα έλεγα οκ δεν ειναι κακό.
Όμως αν ξεχάσω τη θέση, οι μεταγραφες πλην του Βέλλιου κρίνονται αποτυχημένες, η διοικητική οργάνωση ελλειπή, η προσέλευση του κόσμου μέτρια και όταν είναι λίγο αυξημένη υπάρχουν ουρές και ταλαιπωρία λόγω κακής οργάνωσης.
Ο κοουτς προσπαθεί και αυτός, παίρνει  εμπειρίες μαζί με την ομάδα, ο πρόεδρος έχει τον τρόπο να μιλάει στη καρδιά του Ηρακληδέα, σε συγκριση με αυτους που είχαμε τα τελευταία 30 χρονια φαίνεται καλός νοικοκύρης χωρις στησίματα μεχρι τώρα. Επίσης οι οπαδοί δεν κάνουν μπούκες στο χορτάρι,στηρίζουν ώριμα προστατεύοντας την ομάδα.
Με 2-3 μεταγραφές τώρα ,μια πορεία με στόχους  θα ρθει και ο Ηρακληδέας του καναπε στο γήπεδο.

bluedevil

Αριθμός μηνυμάτων : 456
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από papin 21/12/2015, 14:22

όλοι οι προπονητες και οι γνώστες του αθλήματος, δημοσία αλλά και κατιδίαν, δίνουν τα ευσημα στον παπαδόπουλο... και εμείς τον βγάζουμε λίγο.....καληνύχτα Κεμάλ...

papin

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από Bezyr 21/12/2015, 15:53

papin έγραψε:όλοι οι προπονητες και οι γνώστες του αθλήματος, δημοσία αλλά και κατιδίαν, δίνουν τα ευσημα στον παπαδόπουλο... και εμείς τον βγάζουμε λίγο.....καληνύχτα Κεμάλ...

Στα παιχνιδια που κερδισαμε ( βγηκε ο Αλεφαντος π.χ βασικα μετα το ματς με τον βαζελο)
Στα ματς που χασαμε εισαι υπερ της αποψης οτι τα πηγε καλα ?

Bezyr
Bezyr

Αριθμός μηνυμάτων : 4960
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από papin 21/12/2015, 16:03

Όλοι, με τελευταίο τον Τσιώλη, παραδέχονται ότι με υλικό β-γ εθνικής έχει κάνει μια πολύ σφιχτή και δεμένη ομάδα. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια πιο τεχνική συζήτηση αλλά δεν γίνεται εδώ. Σίγουρα έχει κάνει και λάθη. Αλλα σίγουρα το πρόσημο είναι θετικό. Αυτή η ομάδα που φυσιολογικά όπως είναι (χωρίς προσθήκες) θα πάρει 5-9 θέση, με οποιονδήποτε άλλο προπονητή (εκτός ελαχίστων εξαιρεσεων που αν αναφέρω ονόματα θα βγάλετε σπυριά), ΠΕΦΤΕΙ, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

papin

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από bluedevil 21/12/2015, 16:40

Αν και ειμαστε οφτοπικ, να πω και εγώ οτι ο Παπ ειναι ένας καλός, έντιμος προπονητής, δουλευταράς, επαγγελματίας αλλά και συναισθηματικός που χρειάζεται για ομάδες σαν τον Ηρα .Όμως είναι νέος και ανερχόμενος ,δεν είναι φτασμένος και το βιογραφικό του ακόμα είναι "φτωχό" τώρα φτιάχνεται, θα κάνει και λάθη θα μάθει να ζει με τη πίεση του προπονητή σε μια τεράστια ομάδα σαν τον Ηρα. Τα πάει καλά μεχρι τώρα με τα λάθη του και τα σωστά του, δεν έγινε σε 3 χρονια  Μουρίνιο ουτε ειναι μυρωδιας Χατζηνικολαου.

bluedevil

Αριθμός μηνυμάτων : 456
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από luxus 21/12/2015, 19:46

το μόνο που λείπει από την ομάδα είναι ορθολογισμός και λίγη χαλάρωση
όλα τα λάθη που προαναφέρθηκαν είναι πραγματικότητα,αλλά κατά τη γνώμη μου οφείλονται κυρίως στην πίεση και το άγχος
αν ο πρόεδρας δε διαθέτει χρήματα δε χάλασε ο κόσμος
ας πάρει έναν μόνο ή δύο
αρκεί να είναι ικανός-οί να κάνουν τη διαφορά
ελπίζω το πάθημα του καλοκαιριού να μας γίνει μάθημα

προσωπικά συνεχίζω να στηρίζω ελπίδες στα πιτσιρίκια,κυρίως λόγω του άθλιου επιπέδου του πρωταθλήματός μας
6-7 αγωνιστικές να βρεις φόρμα και σταθερότητα και είσαι στην 5άδα...το θέμα είναι όταν μπεις τι κάνεις
για εκεί θέλουμε δουλειά ακόμα

_________________
ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ
luxus
luxus

Αριθμός μηνυμάτων : 166
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναλυση 1ου γυρου Empty Απ: Aναλυση 1ου γυρου

Δημοσίευση από Hood 22/12/2015, 15:07

πρωτα τα αρνητικα : 
1. Κακος μεταγραφικος σχεδιασμος που φανηκε στην πορεια.Η ομαδα ειχε ελλειψεις πολλες θεσεις και εμεις πηγαμε και πηραμε σε θεσεις που δε χρειαζομασταν (τερμα και επιθεση βλ μπουλουτ)

2. φενεται οτι ο περονε εχει συμβολαιο με συμμετοχες και πρεπει να παιζει

3. τα κολληματα του κοουτς στην αρχη αφηνοντας πχ εξω ζιαμπαρη. δεν ειχε καταληξει στην καλυτερη δυνατη 11αδα στα φιλικα και τη βρηκε στην πορεια

4. λειπει ο τεχνικος διευθυντης

τα θετικα :

1. βελλιος. χωρις αυτον θα παλευαμε με πανθρακες

2. καλη συγκομιδη σε σχεση με το υπαρχον ροστερ

3. ο κοουτς δειχνει οτι αν του παει και λιγο το ματς και δε τρωμε κοκκινες κτλ
μπορει να διαχειριστει το αποτελεσμα πχ με τριπολη η βαζελα στο πρωτο ημιχρονο

4. οτι αν παμε να παιξουμε εγω ο τεο1908 ο βεζυρ και ο γιατρος απ τον μπαοκ μεσα δε χανουμε

Hood

Αριθμός μηνυμάτων : 321
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2015
Ηλικία : 30

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης