FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Roster 2011-2012

+9
Knack
Pourakla
κατακρεουργημενος
gimo
sakoulas74
garba
XristosG10
luxus
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Roster 2011-2012 - Σελίδα 2 Empty Απ: Roster 2011-2012

Δημοσίευση από garba 9/1/2012, 08:16

Πελεκούδας στην BlueArena: «Απολαμβάνω την κάθε στιγμή…»

Ο Παναγιώτης Πελεκούδας, μαζί με τον Νίκο Σμαραγδή ήταν ίσως οι κορυφαίοι για τον Ηρακλή στο χθεσινό (07/01) ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στου Ρέντη. Ο νεαρός κεντρικός, κατέβασε τα φώτα στους επιθετικούς του Ολυμπιακού και με το εκπληκτικό του μπλοκ έδωσε σημαντικούς πόντους στην ομάδα.

Ο Πελεκούδας, μίλησε στην BlueArena για την δική του παρουσία στο χθεσινό παιχνίδι, για την ευκαιρία ζωής που παίρνει να αγωνίζεται ως βασικός στον Ηρακλή, για την αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ στον Εύοσμο, ενώ έβγαλε το καπέλο στον προπονητή του Σωτήρη Δρίκο…

-Σε μια τόσο νεαρή ηλικία, έχεις κληθεί μετά και την φυγή του Κορζένιεβιτς να παίζειw ως βασικός σε μια ομάδα που έχει υψηλούς στόχους; Το περίμενες αυτό;

«Όταν ήρθα στον Ηρακλή, το μόνο που ήθελα και είχα βάλει ως στόχο ήταν να παίξω. Περίμενα πως και πώς να πάρω κάποια ευκαιρία, όπως και έγινε. Πλέον μετά και τη φυγή του Βίκτορ (σ.σ Κορζένιεβιτς) η στιγμή που περίμενα έχει έρθει και το μόνο που προσπαθώ είναι να είμαι απόλυτα έτοιμος και να αποδείξω ό,τι δίκαια με εμπιστεύονται μια θέση στην ομάδα».

- Ένα σχόλιο για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό; Θα βοηθήσει για την δύσκολη συνέχεια κυρίως ψυχολογικά;

«Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Εμείς κάναμε ότι μας ζήτησε ο προπονητής μας, πιάσαμε ρυθμό και πήραμε μια σημαντική νίκη η οποία θα μας βοηθήσει για να τονώσουμε την ψυχολογία μας, ενόψει του πολύ κρίσιμου αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στον Εύοσμο. Γιατί θεωρώ ό,τι αυτό το παιχνίδι θα είναι πολύ πιο δύσκολο».


- Παιχνίδι πρόκληση τώρα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ποια η εκτίμηση σου και τι πρέπει να προσέξει ο Ηρακλής για να πάρει το τρίποντο;

«Αυτό που πρωτίστως θα πρέπει να προσέξουμε είναι την δικιά μας ομάδα, να έχουμε καλή απόδοση, να είμαστε συγκεντρωμένοι και να αποφύγουμε τα αβίαστα λάθη. Πρέπει να είμαστε πολύ σοβαροί και πειθαρχημένοι στο παιχνίδι μας. Θα πρέπει επίσης να κρατήσουμε το πολύ καλό μπλοκ που είχαμε και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για να κάνουμε πιο εύκολο το έργο μας. Θεωρώ πάντως πως με την βοήθεια του κόσμου μας, θα πάρουμε τη νίκη και θα κάνουμε το βήμα για να προκριθούμε εμείς στην επόμενη φάση».


-Ο προπονητής σου χθες είπε ότι ήσουν από τους κορυφαίους του αγώνα. Αλλωστε αυτό το αναδεικνύουν και οι αριθμοί. Τι έχεις να πεις εσύ…

«Ο προπονητής μου με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να είμαι όσο καλύτερος γίνετε όταν μου δίνεται η ευκαιρία να αγωνιστώ. Οπότε όσο καλύτερος είμαι εγώ, τόσο αξίζει αυτός τα συγχαρητήρια. Ο κ. Δρίκος είναι αυτός που μου δίνει τις οδηγίες για το τι να κάνω. Αρα οφείλω πολλά και σε αυτόν για την παρουσία μου στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό».

- Το μήνυμα που θα ήθελες να στείλεις στον κόσμο του Ηρακλή…

«Ο κόσμος μας είναι μέρος της ομάδας. Η ομάδα χρειάζεται την στήριξη του σε αυτά τα κρίσιμα παιχνίδια. Εμείς τους θέλουμε να είναι δίπλα μας όπως και είναι τόσο στα εντός όσο και στα εκτός έδρας παιχνίδια. Όπως μαθαίνω θα βρεθούν στο πλευρό μας και στο παιχνίδι με τη Νόλικο κάτι που μας κάνει υπερήφανους και έτσι θα έχουμε ένα κίνητρο και το πιο ισχυρό κι όλας για να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας που θα κάνει τόσα χιλιόμετρα για μας».

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
garba
garba

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Roster 2011-2012 - Σελίδα 2 Empty Απ: Roster 2011-2012

Δημοσίευση από ΜΠΛΕ ΠΑΡΑΝΟΙΑ 2/2/2012, 04:38

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

πολύ πειστική προσέγγιση τη βρίσκω.όμως το θέμα είναι αν και πότε θα λυθεί το θέμα Rolling Eyes τραγική ανευθυνότητα(Winkδηλαδή...το καλό παρόλο αυτά είναι ότι μας βολεύει η κλήρωση γιατί εχουμε το δεύτερο παιχνίδι σε 'μας,όπως ισχύει και αν περάσουμε τους ρώσους.

υγ.από αυτα που συμβαίνουν στο τμήμα μπορεί κανείς να εμβαθύνει και να προβληματιστεί αρκετά...πραγματικά εύχομαι να διαψευστώ αλλά αυτό το καλοκαίρι ίσως να έχουμε σημαντικά ζητήματα στο βόλλεϋ που δεν πολυβγήκαν πέρσυ,μακάρι πάλι να μας σώσει το ''όνομα'' που έχουμε στο χώρο ή το ενδεχόμενο ερασιτεχνοποίησης του αθλήματος στη χώρα...
ΜΠΛΕ ΠΑΡΑΝΟΙΑ
ΜΠΛΕ ΠΑΡΑΝΟΙΑ

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : ΟΠΟΥ ΠΑΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΘΑ 'ΜΑΙ...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Roster 2011-2012 - Σελίδα 2 Empty Απ: Roster 2011-2012

Δημοσίευση από Bezyr 2/3/2012, 22:09

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κι ελεγα πως γινεται κι αυτη η παικταρα παιζει στο ελληνικο πρωταθλημα....
Ενταξει θα μας δωσει τον τιτλο αλλα του χρονου αν υπαρχει η δυνατοτητα χαιρετηστε τον.
Bezyr
Bezyr

Αριθμός μηνυμάτων : 4964
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Roster 2011-2012 - Σελίδα 2 Empty Απ: Roster 2011-2012

Δημοσίευση από Bezyr 10/3/2012, 12:22

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

«Ηρθα εδώ για να πάρω το Κύπελλο»

Είναι ο μεγάλος Αντρέι. Είναι ο παίκτης-σύμβολο του Ηρακλή, είναι ο Κράβαρικ που έχει δώσει με την ομάδα τόσα και τόσα μεγάλα παιχνίδια όλα αυτά τα χρόνια. Είναι ο παίκτης που υπέγραψε τόσες επιτυχίες, τόσους τίτλους, τόσα Κύπελλα.

Στον ημιτελικό είχε 16 πόντους και βοήθησε τα μέγιστα για να περάσει η ομάδα στον τελικό. Και τώρα είναι έτοιμος να μπει και πάλι στην πρώτη γραμμή, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα θα διεκδικήσει έναν ακόμη τίτλο, το Κύπελλο Ελλάδας για τη σεζόν 2011-2012.

Ο Αντρέι Κράβαρικ είναι ο άνθρωπος που όταν μιλά για βόλεϊ κάθεσαι και προσέχεις το τι λέει, διότι πάντα υπάρχουν πράγματα που μπορείς να μάθεις. Αυτό έγινε και τώρα στη Σύρο, όπου ο μεγάλος αυτός παίκτης έδειξε το τι σημαίνει να περιμένεις με αποφασιστικότητα τα μεγάλα παιχνίδια, ήταν όμως και αυτός που χτύπησε πρώτος το καμπανάκι ζητώντας από τους πάντες να μην χάσουν την προσοχή τους στον μεγάλο τελικό. Οι δηλώσεις του, τόσο για τον νικηφόρο ημιτελικό της ομάδας με τον Ολυμπιακό, όσο και για τον τελικό με τη Λαμία, είναι χαρακτηριστικές.

Αρχικά, για τον ημιτελικό είπε: «Κερδίσαμε 3-0 και φάνηκε το αποτέλεσμα εύκολο» και πολύ γρήγορα, εντόπισε πράγματα που πρέπει να διορθώσει ο Ηρακλής λέγοντας ότι… «πιστεύω ότι κάναμε πολλά εύκολα λάθη και χάσαμε κάποια στιγμή -και στο πρώτο σετ και στο δεύτερο σετ- ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Αν αύριο (σ.σ. αναφερόμενος στον τελικό) κάνουμε τέτοια λάθη μπορεί να χάσουμε το παιχνίδι. Είναι ένα μεγάλο μάθημα αυτό. Όταν έχεις διαφορά με τον αντίπαλο πρέπει να τον κερδίζεις».

Στη συνέχεια ο Κράβαρικ εξωτερίκευσε με τον καλύτερο τρόπο το πείσμα αυτής της ομάδας, το πείσμα και το δικό του, στο κυνήγι ενός ακόμη τίτλου. «Εμείς ήρθαμε εδώ για έναν στόχο. Εγώ σαν Κράβαρικ λέω ότι ήρθα εδώ για να πάρω το Κύπελλο. Η ομάδα μας είναι αρκετά καλά δουλεμένη για να πετύχει αυτό τον στόχο. Το δείξαμε και στο πρώτο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό».

Για τον τελικό είπε, μεταξύ άλλων, ότι… «η Λαμία έχει κάνει ζημιά σε πολλούς εδώ και χρόνια, όχι μόνο αυτή τη σεζόν. Θέλει προσοχή. Από τη μεριά μας εξαρτάται το αποτέλεσμα. Θέλω από την ομάδα μας να μπει όπως μπήκε στα δύο τελευταία παιχνίδια. Το αποτέλεσμα θα έρθει και δεν φοβάμαι τίποτα».

Οσο για τον αν το σηκώσει, μαζί με τον Κώστα Προύσαλη, είπε αστειευόμενος: "Φυσικά θα το σηκώσω, σιγά μην το αφήσω να μας πέσει", είπε και ξέσπασε σε γέλια.



Λοιπον, με αφορμη ΚΑΙ αυτο το γεγονος, οπου ο μεγαλος ΗΡΑΚΛΗΔΕΑΣ Αντρεϊ, στα 40+ αποδεικνυει ποσο μεγαλος ειναι σε εναν ακομη τελικο, θελω να πω την προσωπικη μου γνωμη για κατι.
Απο τον Ηρακλη, εχουν περασει τεραστιοι παικτες.Απο τον συλλογο του Ηρακλη εννοω.
Απο το ποδοσφαιρο με βασικο τον τεραστιο Βασια, απο τον μπασκετικο με τον Ντεϊβιντ, τον Στηβ, τον μεγαλο Διαμαντιδη κλπ κλπ, αλλα και απο τον βολλεϊκο με τον Αντρεϊ τον Λοϋ Μπολ, τον Στανλεϋ κλπ κλπ.
Συγνωμη που απο ΟΛΟΥΣ αυτους αλλα και απο πολλους αλλους ΕΛΛΗΝΕΣ παικταρες, θα βαλω σαν τον πιο γνησιο ΗΡΑΚΛΗΔΕΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ παικτη τον ΑΝΤΡΕΪ ΚΡΑΒΑΡΙΚ.
Δυστηχως ακομη και αυτος ο μεγαλος Χ Παναγης, με το μυαλο κουκουτσι εχει μιλησει για τον Ηρακλη απαξιωτικα.
Μεχρι να πεθανω, θα ζω με τις τριπλες του, αλλα σαν Ηρακληδεα τον εχω ΧΕΣΜΕΝΟ.Η Ηρακληδοσυνη του δεν πιανει ουτε σαν φλογα αναπτηρα μπρος στην Ηρακληδοσυνη-πυρκαϊα του ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΝΤΡΕΪ ΚΡΑΒΑΡΙΚ.
Εχοντας διανυσει 4 δεκαετιες ζωης, με γονατα σακατεμενα απο τα χιλιαδες αλματα, και εχοντας παρεβρεθει σε αρθροσκοπηση του ωστε να ξερω τι γονατα εχει, και εχοντας μιλησει μαζι του οπου μου εξομολογηθηκε τους αφορητους πονους που συχνα νιωθει,συνεχιζει να παιζει στην Ηρακλαρα απο αγαπη και μονο για την φανελα.
Ειναι απο τους ελαχιστους συγχρονους, αν οχι ο μονος που θα γυριζε την πλατη στα λεφτα, παραμενοντας στο συλλογο που λατρευει και τον λατρευουν.
Δεν νομιζω οτι εχει περασει μεγαλυτερη μορφη απο αυτον απο ολα τα γηπεδα μας οσον αφορα την προσωπικοτητα του.
Αν ηταν μια φορα το γηπεδο του ποδοσφαιρου μας να παρει το ονομα του Βασια,(μετα απο πολυ...συζητηση), εγω καλλιστα δεν θα ειχα καμμια αντιρρηση το νεο μας κλειστο, περα απο την επισημη ονομασια του, εστω και ανεπισημα να λεγεται μεταξυ των βολλεϊκων "το κλειστο του Αντρεϊ"
Εκει που χρονια τωρα εχει μαθει να γ@μ@ει ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, αλλα πανω απ ολα να δειχνει την Ηρακληδοσυνη του.
Αντρεϊ να σαι παντα καλα, σε ευχαριστουμε για οτι προσφερες σε αυτο που λεγεται Ηρακλης χρονια τωρα.
Bezyr
Bezyr

Αριθμός μηνυμάτων : 4964
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης