FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

+13
natsinas75
dimitris
lll
AntiGrinias
Iraklaras07
Big bad wolf
mos
uphercules
Thomas Ele
dimitris08
Bezyr
Hurricane
teo
17 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από Hurricane 8/4/2021, 22:20

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τι μπάχαλο αυτή η ομάδα πια, δεν υπάρχει σωτηρία.
Αυτά που πέρασαν οι Αρειανοί με τους σουπεραδες κ τις διοικήσεις τους είναι λίγα σε σχέση με αυτά που περνάμε εμείς.
Δεν κατηγορώ καμία αθ10, καμία λέσχη, αλλά αυτή η αντιπαλότητα σε κάτι που δεν έχουν έλεγχο είναι εκτός λογικής. Με την ΑΕΠ ήμασταν ηρακλης Θεσσαλονίκης με ΑΣ ήμασταν ηρακλης Θεσσαλονίκης αλλά με Αμπελοκήπους είμαστε δυο ξένοι. Κάποια λύση έχουν? Δεν νομίζω. 
Μήπως γιαυτο μας παράτησε και μυτηλιναιος? Γιατί δεν άφηνε να μπει χέρι στο μέλι?
Τουλάχιστον ας σταματήσουν τα σάιτ μας να λένε νέα των Αμπελόκηπων μπας και μας φύγει και εμάς η ανάγκη για συνέχιση του ποδοσφαιρικού ηρακλη.

Hurricane

Αριθμός μηνυμάτων : 587
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από teo 8/4/2021, 22:33

Η ανακοίνωση δεν είναι αποκλειστικά κάποιου συνδεσμου ούτε κάποιος θέλει να βάλει χέρι στην περιουσία του Ηρακλή Αμπελοκήπων.
Το ότι ο Δρακόπουλος συμφώνησε με τους Αμπελόκηπους δεν σημαίνει ότι ο ΓΣ Ηρακλής συμφώνησε.
Και πως να συμφωνήσει σε κατι όταν δεν γνωρίζει καν τους όρους.
Είναι μυστικοί;
Τα υπόλοιπα συγκριτικά μεταξύ σουπεραδων και ηρακληδεων τα προσπερνάω.
Γιατί κάποιοι από αυτούς που εύκολα όλοι θα κράξετε, δεν εβαλαν μόνο πλατύ αλλά και την υπογραφή τους για να μιλάμε σε άλλα ποστ
"Το γήπεδο να είναι εκεί, όχι να ειναι εκεί, όχι έτσι έτσι γιουβέτσι "

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12763
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Αρέσει στον χρήστη Hurricane

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από lll 8/4/2021, 22:53

Μετά από τέτοιες ανακοινώσεις μυριζομαι ουρές από συνοπαδους με το πενηνταρικο στο χέρι να γραφτούν στο Γ.Σ.

lll

Αριθμός μηνυμάτων : 832
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2015

Αρέσει στον χρήστη Hurricane

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από teo 8/4/2021, 22:57

Η ανακοίνωση το λογικό λέει. Ότι δεν υπάρχει καμία συμφωνία.
Και πως να υπάρξει αν δεν υπάρχει ενημέρωση.

Άρα πρώτος στην ουρά να μπει αυτός που προτείνει την συμφωνία.

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12763
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από lll 8/4/2021, 23:13

Δηλαδή συμφωνείς με την ανακοίνωση - ξεκατινιασμα;...Που είναι η ενότητα και η ομοψυχία που θα αναζητήσει ο ΓΣ;
Δεν ξέρουν που θα βρουν το Δρακόπουλο; Πρέπει με ανακοίνωση να επικοινωνήσουν;Η ανακοίνωση για εμένα είναι επίδειξη δύναμης του ΓΣ μετά τη συμφωνία με τα χρέη.
Ο Δρακόπουλος δεν είναι χαζός, εγωκεντρικός είναι.Ξερει ότι στο ΓΣ τα κοζια τα έχουν άλλοι και έχει ήδη ζήσει προγκα σε συνέλευση.Αυτο που λέω εγώ είναι ότι με τέτοιες ανακοινώσεις πάλι συνελεύσεις μεταξύ συγγενών και φίλων θα είναι,κάτι που μάλλον επιδιώκουν .

lll

Αριθμός μηνυμάτων : 832
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2015

Αρέσει στον χρήστη Hurricane

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από teo 8/4/2021, 23:30

Εγω δεν βλέπω ρε φιλε την ανακοίνωση σαν ξεκατίνιασμα.
Συγνώμη αλλά ο Δρακόπουλος κατά κύριο λόγο μεσολάβησε και ήρθε σε κάποια συμφωνία με άλλο σωματείο σωστα;
Και πέρασε περίπου μια σεζόν, φτάνουμε στο τελος της εν πάση περιπτώσει.
Όλο αυτό το διάστημα δεν θα έπρεπε ο Δρακοπουλος να πει "μάγκες συμφωνήσαμε αυτό κ αυτο, πάμε όλοι μαζί " ώστε να ενημερωθεί ΚΑΙ ο ΓΣ και στην τελική να πει συμφωνώ ή δεν συμφωνώ.

Γιατί εσείς καλά τα λέτε, αλλά τον ΓΣ τον ρώτησε και τον ενημέρωσε κανείς;
Ο ΓΣ πως θα πάρει την απόφαση, χωρίς να έχει ιδέα τι λέει η συμφωνία για να ενημερώσει εμένα και εσένα;


Δηλαδή αν εγώ συμφωνήσω κάτι που αφορά εσένα, δεν πρέπει να σε ενημερώσω ή έστω να ρωτήσω την γνώμη σου;

Και ποιος σου λέει εσένα ότι η συμφωνία είναι σωστη;
Τι γίνεται με τον ερασιτέχνη τους για παράδειγμα.
Πως θα λέγεται η ομάδα.
Που θα παίζει.
Τι ρήτρες υπάρχουν (αν υπάρχουν).

Στα λέω αυτά γιατί δεν μίλησε απευθείας ο ένας ΓΣ με τον άλλο και βλέπω λογικό να πρέπει ο ενδιάμεσος να ενημερώσει.
Και ο ΓΣ στην ουσία με την συγκεκριμένη ανακοινωση, στα μάτια του κόσμου του λέει ΕΛΑ να ενημερώσεις.

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12763
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από Hurricane 8/4/2021, 23:36

teo έγραψε:Εγω δεν βλέπω ρε φιλε την ανακοίνωση σαν ξεκατίνιασμα.
Συγνώμη αλλά ο Δρακόπουλος κατά κύριο λόγο μεσολάβησε και ήρθε σε κάποια συμφωνία με άλλο σωματείο σωστα;
Και πέρασε περίπου μια σεζόν, φτάνουμε στο τελος της εν πάση περιπτώσει.
Όλο αυτό το διάστημα δεν θα έπρεπε ο Δρακοπουλος να πει "μάγκες συμφωνήσαμε αυτό κ αυτο, πάμε όλοι μαζί " ώστε να ενημερωθεί ΚΑΙ ο ΓΣ και στην τελική να πει συμφωνώ ή δεν συμφωνώ.

Γιατί εσείς καλά τα λέτε, αλλά τον ΓΣ τον ρώτησε και τον ενημέρωσε κανείς;
Ο ΓΣ πως θα πάρει την απόφαση, χωρίς να έχει ιδέα τι λέει η συμφωνία για να ενημερώσει εμένα και εσένα;


Δηλαδή αν εγώ συμφωνήσω κάτι που αφορά εσένα, δεν πρέπει να σε ενημερώσω ή έστω να ρωτήσω την γνώμη σου;

Και ποιος σου λέει εσένα ότι η συμφωνία είναι σωστη;
Τι γίνεται με τον ερασιτέχνη τους για παράδειγμα.
Πως θα λέγεται η ομάδα.
Που θα παίζει.
Τι ρήτρες υπάρχουν (αν υπάρχουν).

Στα λέω αυτά γιατί δεν μίλησε απευθείας ο ένας ΓΣ με τον άλλο και βλέπω λογικό να πρέπει ο ενδιάμεσος να ενημερώσει.
Και ο ΓΣ στην ουσία με την συγκεκριμένη ανακοινωση, στα μάτια του κόσμου του λέει ΕΛΑ να ενημερώσεις.
Ένα δίκιο το έχεις, όντως ενημέρωση με το τι, ποιος και που δεν έχουμε ξεκάθαρη.

Hurricane

Αριθμός μηνυμάτων : 587
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από lll 8/4/2021, 23:47

Ο μοναδικός που έχει βάλει αληθινά λεφτά στον Ηρακλή τα τελευταία χρόνια είναι ο Δρακόπουλος.Οι επιλογές υποψηφίων επενδυτών του ΓΣ τα τελευταία χρόνια είναι αστείες (τον Λεονιδη ακόμη τον περιμένουμε).Ο πρόεδρος οποιουδήποτε ΓΣ θα έπρεπε να είναι πολιτικός και διπλωμάτης έτσι ώστε να προσελκύσει επενδυτές να βάλουν τα ωραία τους λεφτά και ταυτόχρονα να ωφεληθούν αμφότεροι σύλλογός και επενδυτής.Ειναι απολύτως λογικό αυτό που βάζει τα λεφτά να κάνει κουμάντο.Εμεις θέλουμε να ακολουθήσουμε την πρωτοτυπία να κάνει κουμάντο ο ΓΣ ενώ βάζει άλλος τα λεφτά.Το τι συμβαίνει στους Αμπελόκηπους είναι υπεύθυνος ο Θέος να το ξεμπλέξει χωρίς να γίνουμε ρόμπα.Ο Δρακόπουλος είναι ένας εγωκεντρικός λεφτάς που κάνει το χόμπι του.Εγω ως Ηρακλείδεας απαιτήσεις έχω από τον πρόεδρο του ΓΣ και όχι από τον εκάστοτε επιχειρηματία που έρχεται και φεύγει.Και κάτι τελευταίο...Μια χαρά μας έκατσε η πανδημία.Δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν έπαιζε το πρωτάθλημα και από τη μία έβγαζαν ανακοινώσεις ότι δεν είναι Ηρακλής και από την άλλη μάζευαν στους Αμπελόκηπους 3 χιλιάδες κόσμο.

lll

Αριθμός μηνυμάτων : 832
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2015

Αρέσει στον χρήστη Hurricane

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από teo 8/4/2021, 23:49

Μα ρε φιλε, αν δεν ενημερωθεί ο ΓΣ από αυτόν που έκανε την συμφωνία πως ο ΓΣ θα ενημερώσει εμένα κ εσένα;
Ποιος θα μας ενημερώσει ο πετρουλακης;

Όσο για την θέση ισχύος όπως λέτε παιδιά, ναι ειναι ο ΓΣ τώρα, και πριν ήταν ο Δρακόπουλος με την διαφορά ότι ο ΓΣ δεν έβριζε κόσμο στα σοσιαλ μίντια όπως ο Δρακόπουλος.
Αλλα το θέμα ποιο είναι, ποιος έχει το πάνω χέρι ή η επικοινωνία;

Τεσπα, εγώ προσωπικά δεν βλέπω να προχωράει το θεμα των Αμπελοκήπων και ίσως καλύτερα κιόλας μην χαλαμε τις καρδιές μας κ ας συνεχίσει ο Δρακοπουλος στο μπάσκετ.

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12763
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από teo 8/4/2021, 23:56

Φιλε αμα πάω εγώ κ συμφωνήσω κάτι δεν θα με ξεμπλέξεις ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος.
Ούτε θα με κυνηγάς να μάθεις τι συμφώνησα.
Ήθελε να μπει στην μπάλα, μπήκε, συμφώνησε και δεν ενημερώνει.

Ε δεν του φταιει ούτε ο ΓΣ ούτε κανένας άλλος.
Τόσο κρυφή είναι αυτή η συμφωνία;
Ας πάει να ενημερώσει.
Δλδ γιατί τα κάνουμε δύσκολα δεν μπορώ να καταλάβω.

Εγω πάλι ως Ηρακληδεας, έχω απαίτηση από τον κάθε πρόεδρο του κάθε τμήματος αλλά και του ΓΣ να τιμά τον θεσμό του και τον σύλλογο και τον κόσμο σε τελική ανάλυση (και τους πουθεναδες που θα έχει το όνομα τους στις τουαλέτες του νέου γηπέδου).

Εν πάση περιπτώσει ο πρόεδρος του ΓΣ Ηρακλή είναι ο Φώτης ο Θεος ο ενδιάμεσος που πέτυχε την συμφωνία λέγεται Θοδωρής Δρακοπουλος και όφειλε και οφείλει να ενημερώσει.

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12763
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από lll 9/4/2021, 00:06

Υπάρχει περίπτωση να έχει ενημερώσει και να μην αρέσει η συμφωνία στο Θέο;Ή μάλλον θα το θέσω αλλιώς... είναι δυνατόν να μην ξέρει τι έχει συμφωνήσει;Σε ένα χωριό ζούμε...ποιος δεν ξέρει ποιόν;; Τσάμπα το ζοριζουμε ...αυτοί οι δυο δεν πρόκειται να τα βρουν γιατί δεν έχουν κοινά συμφέροντα.Εγω αυτό που είπα και θα το ξαναπώ είναι ότι αυτές οι ανακοινώσεις δυναμιτιζουν την κατάσταση... δείχνει ότι δεν θες να έρθεις σε επικοινωνία με τον άλλον.
Να θυμίσω ότι ο Δρακόπουλος είναι πρόεδρος στο Μπάσκετ...στο μόνο αθλήμα στην πρώτη κατηγορία...
Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ακολουθηθεί μια πιο διπλωματική στάση...εκτός και αν έρθει ο Λεονιδης να αναλάβει τα πάντα ή ο Μάκης Καλαϊτζίδης που έχει το know how....

lll

Αριθμός μηνυμάτων : 832
Ημερομηνία εγγραφής : 19/08/2015

Αρέσει στους χρήστες dimitris, Hurricane και Thomas Ele

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από Iraklaras07 9/4/2021, 00:12

Ο Δρακόπουλος δεν νομίζω ότι είναι απλά ενδιάμεσος . Και χρηματοδότης δεν είναι;
Iraklaras07
Iraklaras07

Αριθμός μηνυμάτων : 5801
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από dimitris 9/4/2021, 11:03

Παγκοσμια πρωτοτυπια να συνυπογραφει ανακοινωση ο ΓΣ με συνδεσμους...Λυση για το ποδοσφαιρο εχουν να προτεινουν;;

dimitris

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από Hurricane 9/4/2021, 11:12

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τέλος ουσιαστικά οι αμπελοκηποι. Πλέον θα πρέπει να σταματήσει και η αρένα να δημοσιοποιεί νέα για την ομάδα. Μακάρι τα περί ΟΥΕΦΑ κ χρεών να ήταν παπατζιλικι και η ομάδα να ξεκινήσει από τον ΓΣ, ΚΑΘΑΡΗ από χρέη του παρελθόντος. και γ επσμ εγώ εκεί θα είμαι.

Hurricane

Αριθμός μηνυμάτων : 587
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από Hurricane 9/4/2021, 11:18

dimitris έγραψε:Παγκοσμια πρωτοτυπια να συνυπογραφει ανακοινωση ο ΓΣ με συνδεσμους...Λυση για το ποδοσφαιρο εχουν να προτεινουν;;
Αυτο με ενοχλεί και εμένα για να πω την αλήθεια, ουσιαστικά όλοι καταλαβαίνουμε ότι τίποτα δεν άλλαξε στην διαχείρηση της ομάδας. Οποίος πει το αντίθετο θα θέλει το κακό της ομάδας και τον έβαλε ο σαββιδης να μας καταστρέψει. 
Τι να πω, τέλος ο η Αμπελόκηπων, όμως ο Σεπτέμβριος είναι κοντά, 2 χρόνια χωρίς ομάδα θα είμαστε; Μακάρι να τα έχουν όλα κανονισμένα και να χαμογελάμε όλοι μετά από χρόνια.
Η εμπειρία μου έχει δείξει να είμαι συγκρατημένος και να περιμένω το χειρότερο σενάριο.

Hurricane

Αριθμός μηνυμάτων : 587
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από AntiGrinias 9/4/2021, 12:22

Hurricane έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τέλος ουσιαστικά οι αμπελοκηποι. Πλέον θα πρέπει να σταματήσει και η αρένα να δημοσιοποιεί νέα για την ομάδα. Μακάρι τα περί ΟΥΕΦΑ κ χρεών να ήταν παπατζιλικι και η ομάδα να ξεκινήσει από τον ΓΣ, ΚΑΘΑΡΗ από χρέη του παρελθόντος. και γ επσμ εγώ εκεί θα είμαι.

Και εγω μεσα, παντα υποστήριζα γνησιο Ηρακλη σε συνδεση με τον μαμα ΓΣ.
Ομως η ανακοίνωση (για τον δρακο και μονο) ειναι unfair γιατι οι υπογραφες επρεπε να μαζέυτουν τον περασμενο Σεπτεμβριο.

Αφετέρου, εδω θα είμαστε, μην κοψουνε τωρα τον ΗΑ και πανε να παρουν το καλοκαιρι ομαδα τυπου ΝΠΣ βολος, γιατι οι αναγουλες θα ειναι μεγαλύτερες

_________________
fuck them all
AntiGrinias
AntiGrinias

Αριθμός μηνυμάτων : 1871
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2016
Τόπος : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από natsinas75 9/4/2021, 12:33

Πραγματικα, μονο θλιψη και απαισιοδοξια.

Δηλαδη την πιθανοτητα να σηκωσουν ενα γαμημενο τηλεφωνο και οι δυο να συνεννοηθουν, δεν παιζει σαν ενδεχομενο...

Μονο φανφαρες και δεν περισσευει κανεις και αλλα τετοια επεα πτεροεντα.

Τελειωσαμε παιδια, δεν εχει σωτηρια.

_________________
Ηρακλης και στην Καταλονία
natsinas75
natsinas75

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από AntiGrinias 9/4/2021, 12:42

Νατσινα ο Ηρακλής ειναι συνεπείς δεν εχασες τιποτα που λείπεις τοσα χρονια, αστα αυτα και πες μας για την Βολιβία Cool

_________________
fuck them all
AntiGrinias
AntiGrinias

Αριθμός μηνυμάτων : 1871
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2016
Τόπος : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από AntiGrinias 9/4/2021, 12:43

ή Καταλονία Cool

_________________
fuck them all
AntiGrinias
AntiGrinias

Αριθμός μηνυμάτων : 1871
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2016
Τόπος : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από natsinas75 9/4/2021, 12:47

AntiGrinias έγραψε:Νατσινα ο Ηρακλής ειναι συνεπείς δεν εχασες τιποτα που λείπεις τοσα χρονια, αστα αυτα και πες μας για την Βολιβία Cool
Μολις αλλαξα το προφιλ  Very Happy, τωρα πια μονιμα στη Βαρκελωνη.

Πραγματικα, παντως, δεν ξερω πως αντεχετε κυριως εσεις που μενετε Σαλονικη. Θλιψη, γκρινια και φαγωμαρα.

Οταν εφυγα απο Ελλαδα, το 2009, στεναχωριομασταν γιατι η ομαδα παλευε για τη σωτηρια. 

Ποιος μπορουσε να φανταστει το εφιαλτικο σεναριο της ανυπαρξιας...

_________________
Ηρακλης και στην Καταλονία
natsinas75
natsinas75

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από teo 9/4/2021, 12:55

Ρε παιδιά τι συμφωνία λέτε;

Ο Η.Α έκανε συμφωνία με τον Δρακοπουλο και ΘΑ ενεργοποιηθεί (σαν παε)αφού  ανέβει ΦΕΤΟΣ , αν ανέβει κατηγορία.

Το ότι κανένας δεν απαντάει γιατί ο Δρακοπουλος δεν ενημέρωσε τον ΓΣ οπως ο ίδιος Όφειλε μάλλον έχει να κάνει με το ότι ο δρακοπουλος είναι πιο πάνω από τον ΓΣ Ηρακλή.
Πολύ πολύ πιθανό να βρεθεί άλλη λύση.

_________________
πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού
teo
teo

Αριθμός μηνυμάτων : 12763
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από natsinas75 9/4/2021, 13:03

Και για να ολοκληρωσω την παρεμβαση μου, ας πω κι εγω την μαλακια μου και θα ξαναγυρισω στη σιωπη μου.

Οταν κερδιζεις μια μεγαλη μαχη, οπως αναμφισβητητα εκανε ο ΓΣ, προχωρας μπροστα με ταπεινοφροσυνη, λογικη και συμπνοια. Ακομα στην αρχη του τουνελ ειμαστε. Δεν εχει κερδηθει τιποτα.

Η σημερινη ανακοινωση βγαζει ανωτεροτητα, κομπλεξ, ειρωνεια και ειναι εμφανες ακομη και στους πιο ασχετους, οπως εγω, οτι κινειται σε εμφυλιοπολεμικο κλιμα.

Με τις υγειες μας.

_________________
Ηρακλης και στην Καταλονία
natsinas75
natsinas75

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Αρέσει στους χρήστες lll, uphercules και dimitris08

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από AntiGrinias 9/4/2021, 13:04

natsinas75 έγραψε:
AntiGrinias έγραψε:Νατσινα ο Ηρακλής ειναι συνεπείς δεν εχασες τιποτα που λείπεις τοσα χρονια, αστα αυτα και πες μας για την Βολιβία Cool
Μολις αλλαξα το προφιλ  Very Happy, τωρα πια μονιμα στη Βαρκελωνη.

Πραγματικα, παντως, δεν ξερω πως αντεχετε κυριως εσεις που μενετε Σαλονικη. Θλιψη, γκρινια και φαγωμαρα.

Οταν εφυγα απο Ελλαδα, το 2009, στεναχωριομασταν γιατι η ομαδα παλευε για τη σωτηρια. 

Ποιος μπορουσε να φανταστει το εφιαλτικο σεναριο της ανυπαρξιας...

Καλα μην νομίζεις... αν δεν μπορεις τι να κανουμε το αποδέχεσαι...
Οσο για την θλίψη που λες, σιγα μη κλαψω σιγα μη φοβηθώ που λεει και ο καλλιτέχνης.

Ως φαν της ισπανικής κουλτουρας και κυριως την λατινικής σε ζηλευω απο τα συχνα περασματα σου και τις εμπειρίες απο εκει και απο ενα διαφορετικο κόσμο με διαφορετικες ευαισθησίες στο συνολο.
Keep on rockin και γραψε κανα σχολιο περιγραφη για την ζωη σε αυτές τις χωρες  αν σε βολέψει

_________________
fuck them all
AntiGrinias
AntiGrinias

Αριθμός μηνυμάτων : 1871
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2016
Τόπος : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από natsinas75 9/4/2021, 14:13

Ας κανω, λοιπον, ενα μπρεικ, που λεει κι ο Αντιγκρινιας, απο τα χαιρια του Ηρακλη και ας σας μιλησω για τη Βολιβια.

Εναμιση χρονο εμεινα εκει. Οι τεσσερεις τελευταιοι μηνες σε λοκνταουν. Το σκληρο, το πρωτο. Αν δεν δουλευες σε φαρμακειο, νοσοκομειο η σουπερμαρκετ, δεν εβγαινες απ το σπιτι. Μια φορα τη βδομαδα σουπερμαρκετ, με το ληγοντα αριθμο του διαβατηριου, περιμενοντας καμια ωρα στην ουρα. Στη Λα Παθ παντως που εμενα εγω, δεν υπηρχε ελλειψη προιοντων. Καταφεραμε και φυγαμε περσι το καλοκαιρι με μια πτηση της Ιταλικης πρεσβειας, μιας και η γυναικα μου ειναι Ιταλιδα. Την πτηση την εβαλε ο Ιταλος προξενος εκει για να βγαλει τη μαμα του απ τη χωρα. Ουνα φατσα ουνα ρατσα που λεμε.

Η χωρα πανεμορφη απο φυσικα τοπια, τεραστια βουνα, υπεροχα τοπια, υπαρχει μια ερημος αλατιου πολυ γνωστη, αγρια ομορφια. Υπαρχει η ζωνη των Ανδεων, η ζωνη των οροπεδιων και η Αμαζονία. Η Λα Παθ βρισκεται στα τρια χιλιομετρα υψομετρο. Ασχημη πολη, με ουρανοξυστες και τελεφερικ. Τους πρωτους 2 μηνες δυσκολευεσαι να αναπνευσεις στις ανηφορες, σιγα σιγα συνηθιζεις. Πινεις τσαι κοκας και χαλαρωνεις. Συνδιασμος τσαγιου κοκας σε καθημερινη βαση και απαισιο φαγητο (νταξει η γυναικα μου διαφωνει, το φαγητο της αρεσε) μ εκαναν να χασω 8, 9 κιλα. Ειχα ερθει βεβαια το καλοκαιρι Σαλονικη, πλακωθηκα στα πιτογυρα και μερικα τα ξαναπηρα. 

Οταν ειχα πρωτοπαει, ειχα κοψει το καπνισμα για κανα μηνα. Στη Λα Παθ δεν εχει καφετεριες με τραπεζακια εξω Shocked Τελικα βρηκα ενα μ εναν κηπακο και το κανα στεκι. Οταν ξανακαπνισμα, ο συνδυασμος του υψομετρου και η αποχη, μ εκαναν σχεδον να λιποθυμησω, γυρισα σπιτι κιτρινος.

Στη χωρα υπαρχουν κι αρκετοι χιπις, σα παρταλια ξεχασμενα απο αλλη εποχη. Δυστυχως ειχαμε αφησει τα ταξιδια στο εσωτερικο της χωρας για το τελος, αλλα μας επιασε η πανδημια. Καταφεραμε μονο να δουμε καποιες πολεις, το Σουκρε και την Ταριχα. Χαμενη ευκαιρια, ποιος ξαναπαει προς τα κει...

Η χωρα ειναι η πιο φτωχη της λατινικης αμερικης και η πιο παρθενα απο δυτικες επιρροες. Οι κατοικοι στην συντριπτικη τους πληοψηφεια ειναι ιθαγενεις. Θα χετε ακουσει φυσικα για τον Μοραλες, τον πρωην κολλητο του Τσαβες, τον πρωτο ιθαγενη προεδρο της χωρας. Αυτος στην αρχη βελτιωσε καποιοα πραγματα, παιδεια, υγεια κτλ., αλλα τελικα μπαστακωθηκε κι αυτος και δεν εφευγε. Αλα Ερντογαν και Πουτιν, ηθελε να γινει κατι σαν ισοβιος. Το δυστυχημα ειναι οτι η περιοχη ειναι στη σφαιρα επιρροης της Αμερικης. Περσι τον διωξανε με συνοπτικες διαδικασιες και ξανανεβηκαν οι λευκοι στην εξουσια. Οι κακες γλωσσες λενε οτι στα βουνα της Βολιβιας υπαρχει το μεγαλυτερο αποθεμα ουρανιου στον κοσμο...

Παντως ειναι δυσκολο να καταλαβεις την πολιτικη κατασταση, γιατι αυτοι χωριζονται και σε φυλες και αλληλοκατηγορουνται. Quechua, Aymara και δεν συμμαζευεται. Πολλοι ψηφιζουν με φυλετικα κριτηρια και εμεις οι απ εξω δεν καταλαβαινουμε καλα τι παιζει.

Για μενα ηταν η αποκαθηλωση του σοσιαλισμου. Στα σουπερ μαρκετ βρισκεις ελαχιστα δυτικα προιοντα μαρκας. Καλο αυτο υπο την εννοια οτι ενισχυεται η τοπικη αγορα, υπαρχουν πολλα μικρα μαγαζακια, κλπ. Αλλα πολλη φτωχεια, διαφθορα, ζητιανεια. Απιστευτα ποσοστα ενδοοικογενειακης βιας, ανεπιθυμητων εγκυμοσυνων, πολυ αλκοολισμος. Το ταμειον τελικα ειναι μειον.

Ειναι ενα μερος που αξιζει να δει κανεις, γιατι ειναι διαφορετικο απ αυτα που εχουμε βιωσει εμεις στο δυτικο πολιτισμο. Εχει αλλιωτικη αυρα. Ειναι απ αυτα που η σ αρεσουν η δε σ αρεσουν. Η Λα Παθ ας πουμε, ειναι διαφορετικη, παραξενη που μου πηρε καιρο να καταληξω και να πω οτι δεν μ αρεσει. Οπως και το φαγητο, απειρα ειδη καλαμποκιου, απειρα ειδη και χρωματα πατατας. Ελαχιστο λαδι στην μαγειρικη τους. Στο κυριο τουριστικο δρομο (δρομακι) τους, τηv "Αγορα των Μαγισσων" μπορεις να αγορασεις μια σκονη απο εμβρυο λαμα, για τα ξορκια που σε ενδιαφερουν. Ειναι αλλιως λεμε η Βολιβια....

_________________
Ηρακλης και στην Καταλονία
natsinas75
natsinas75

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

Αρέσει στους χρήστες Coleman10, AntiGrinias, uphercules, ManosHu και Thomas Ele

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020 - Σελίδα 4 Empty Απ: Επόμενη Μέρα καλοκαίρι 2020

Δημοσίευση από Hurricane 9/4/2021, 14:47

natsinas75 έγραψε:Ας κανω, λοιπον, ενα μπρεικ, που λεει κι ο Αντιγκρινιας, απο τα χαιρια του Ηρακλη και ας σας μιλησω για τη Βολιβια.

Εναμιση χρονο εμεινα εκει. Οι τεσσερεις τελευταιοι μηνες σε λοκνταουν. Το σκληρο, το πρωτο. Αν δεν δουλευες σε φαρμακειο, νοσοκομειο η σουπερμαρκετ, δεν εβγαινες απ το σπιτι. Μια φορα τη βδομαδα σουπερμαρκετ, με το ληγοντα αριθμο του διαβατηριου, περιμενοντας καμια ωρα στην ουρα. Στη Λα Παθ παντως που εμενα εγω, δεν υπηρχε ελλειψη προιοντων. Καταφεραμε και φυγαμε περσι το καλοκαιρι με μια πτηση της Ιταλικης πρεσβειας, μιας και η γυναικα μου ειναι Ιταλιδα. Την πτηση την εβαλε ο Ιταλος προξενος εκει για να βγαλει τη μαμα του απ τη χωρα. Ουνα φατσα ουνα ρατσα που λεμε.

Η χωρα πανεμορφη απο φυσικα τοπια, τεραστια βουνα, υπεροχα τοπια, υπαρχει μια ερημος αλατιου πολυ γνωστη, αγρια ομορφια. Υπαρχει η ζωνη των Ανδεων, η ζωνη των οροπεδιων και η Αμαζονία. Η Λα Παθ βρισκεται στα τρια χιλιομετρα υψομετρο. Ασχημη πολη, με ουρανοξυστες και τελεφερικ. Τους πρωτους 2 μηνες δυσκολευεσαι να αναπνευσεις στις ανηφορες, σιγα σιγα συνηθιζεις. Πινεις τσαι κοκας και χαλαρωνεις. Συνδιασμος τσαγιου κοκας σε καθημερινη βαση και απαισιο φαγητο (νταξει η γυναικα μου διαφωνει, το φαγητο της αρεσε) μ εκαναν να χασω 8, 9 κιλα. Ειχα ερθει βεβαια το καλοκαιρι Σαλονικη, πλακωθηκα στα πιτογυρα και μερικα τα ξαναπηρα. 

Οταν ειχα πρωτοπαει, ειχα κοψει το καπνισμα για κανα μηνα. Στη Λα Παθ δεν εχει καφετεριες με τραπεζακια εξω Shocked Τελικα βρηκα ενα μ εναν κηπακο και το κανα στεκι. Οταν ξανακαπνισμα, ο συνδυασμος του υψομετρου και η αποχη, μ εκαναν σχεδον να λιποθυμησω, γυρισα σπιτι κιτρινος.

Στη χωρα υπαρχουν κι αρκετοι χιπις, σα παρταλια ξεχασμενα απο αλλη εποχη. Δυστυχως ειχαμε αφησει τα ταξιδια στο εσωτερικο της χωρας για το τελος, αλλα μας επιασε η πανδημια. Καταφεραμε μονο να δουμε καποιες πολεις, το Σουκρε και την Ταριχα. Χαμενη ευκαιρια, ποιος ξαναπαει προς τα κει...

Η χωρα ειναι η πιο φτωχη της λατινικης αμερικης και η πιο παρθενα απο δυτικες επιρροες. Οι κατοικοι στην συντριπτικη τους πληοψηφεια ειναι ιθαγενεις. Θα χετε ακουσει φυσικα για τον Μοραλες, τον πρωην κολλητο του Τσαβες, τον πρωτο ιθαγενη προεδρο της χωρας. Αυτος στην αρχη βελτιωσε καποιοα πραγματα, παιδεια, υγεια κτλ., αλλα τελικα μπαστακωθηκε κι αυτος και δεν εφευγε. Αλα Ερντογαν και Πουτιν, ηθελε να γινει κατι σαν ισοβιος. Το δυστυχημα ειναι οτι η περιοχη ειναι στη σφαιρα επιρροης της Αμερικης. Περσι τον διωξανε με συνοπτικες διαδικασιες και ξανανεβηκαν οι λευκοι στην εξουσια. Οι κακες γλωσσες λενε οτι στα βουνα της Βολιβιας υπαρχει το μεγαλυτερο αποθεμα ουρανιου στον κοσμο...

Παντως ειναι δυσκολο να καταλαβεις την πολιτικη κατασταση, γιατι αυτοι χωριζονται και σε φυλες και αλληλοκατηγορουνται. Quechua, Aymara και δεν συμμαζευεται. Πολλοι ψηφιζουν με φυλετικα κριτηρια και εμεις οι απ εξω δεν καταλαβαινουμε καλα τι παιζει.

Για μενα ηταν η αποκαθηλωση του σοσιαλισμου. Στα σουπερ μαρκετ βρισκεις ελαχιστα δυτικα προιοντα μαρκας. Καλο αυτο υπο την εννοια οτι ενισχυεται η τοπικη αγορα, υπαρχουν πολλα μικρα μαγαζακια, κλπ. Αλλα πολλη φτωχεια, διαφθορα, ζητιανεια. Απιστευτα ποσοστα ενδοοικογενειακης βιας, ανεπιθυμητων εγκυμοσυνων, πολυ αλκοολισμος. Το ταμειον τελικα ειναι μειον.

Ειναι ενα μερος που αξιζει να δει κανεις, γιατι ειναι διαφορετικο απ αυτα που εχουμε βιωσει εμεις στο δυτικο πολιτισμο. Εχει αλλιωτικη αυρα. Ειναι απ αυτα που η σ αρεσουν η δε σ αρεσουν. Η Λα Παθ ας πουμε, ειναι διαφορετικη, παραξενη που μου πηρε καιρο να καταληξω και να πω οτι δεν μ αρεσει. Οπως και το φαγητο, απειρα ειδη καλαμποκιου, απειρα ειδη και χρωματα πατατας. Ελαχιστο λαδι στην μαγειρικη τους. Στο κυριο τουριστικο δρομο (δρομακι) τους, τηv "Αγορα των Μαγισσων" μπορεις να αγορασεις μια σκονη απο εμβρυο λαμα, για τα ξορκια που σε ενδιαφερουν. Ειναι αλλιως λεμε η Βολιβια....
Εκανες ένα μεγάλο βήμα που εγώ δύσκολα θα μπορούσα, έφυγες έξω. Έχω και εγώ σύζυγο από μακρινή χώρα μου επιμένει ότι πρέπει να φύγουμε. Καλά να περνάς όπου και αν βρίσκεσαι γριά Smile

Hurricane

Αριθμός μηνυμάτων : 587
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2019

Αρέσει στον χρήστη natsinas75

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης